Sanal Gerçeklik Platformu

Sanal Gerçeklik Platformu, Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) konusunda yazılım ve donanım desteği veren bir platformdur.
Peki nedir bu sanal gerçeklik. Sanal gerçeklik bilgisayar programları ve donanımları ile simüle edilen bir sistemdir. Bunu daha da detaylandırarak örneklerle açıklamaya çalışalım.
Siz bir mimarsınız ve projeye başlamadan hem kendiniz hem de potansiyel müşterilerinizi yapacağınız proje de gezdirmek istiyorsunuz. Burada sanal gerçeklik yazılımcıları devreye giriyor ve projenizi 3D olarak Sanal Gerçeklk gözlükleri ile gezebileceğiniz bir ortama çeviriyorlar. Gözlüğü takarak projeniz daha başlamadan sanki o proje gerçekten varmış gibi içinde gezebiliyorsunuz.
Sanal Gerçeklik Platformu Gözlükleri ile yaşayacağınız deneyimler beyninize gerçek algı hisleri göndermektedir. Örneğin Sanal Gerçeklikle simüle edilmiş bir oyunda düşme hissi yaşarsanız beyin size gerçek bir düşme hissi yaratacaktır. Böylece bir oyundan alacağınız haz ve deneyim muhteşem olacaktır.
Sanal Gerçeklik sadece mimarlık ya da oyunlarla sınırlı değildir, Sanal Gerçeklik Platformu olarak uçuş simülasyonundan tıbba kadar bir çok alanda sanal gerçekliğin önemli bir yer edineceğine inanmaktayız. Örneğin Tıp öğrencileri kadavra kullanmadan sanal gerçeklikle ameliyatlar yapabilecek durumda olacaklardır.
Şu an dünya üzerinde 1.5 milyar dolar ciroya sahip olan sanala gerçeklik orijinal adı ile Virtual Reality gelecekte dünya üzerinde 250 milyar Dolar ciroya sahip olacağı tahmin edilen bir sektördür.
Sanal Gerçeklik Platformu olarak bizler ülkemizde bu teknolojinin öncülerinden bir olmayı amaçlamaktayız.