Dünya üzerinde 500 milyona yaklaşan XP kullanıcılarına kötü haber Microsoft tan geldi. Windows 8 in piyasaya çıkması ile birlikte iyice geri plana itilen xp de geri sayım başladı. 8 Nisan 2014 den itibaren Microsoft XP desteğini sonlandıracak. Bu tarihten sonra Microsoft XP ile ilgili hiçbir güncelleme yayınlamayacak ve böylece 500 milyona yakın XP kullanıcısı güvenlik güncelleştirmelerinden yoksun kaldığı için risk altına girecek.

25 Ekim 2001 yılından beri yaklaşık 500 milyon bilgisayara kurulan XP 13 yıllık servünin ardından üvey evlat muamelesi görecek. Ancak Desteğin çekilmesi XP nin çalışmayacağı anlamına gelmemektedir.

Şahsen Sağlam bir antivirüsle güvenlik açıkları büyük ölçüde kapatılabilineceği inancını taşımaktayım. Türkiye bütçesini göze alırsak bilgisayar güçlendirmelerini yapamayan kullanıcıların zaten Windows 7 ve 8 in rahat çalışacağı bir bilgisayar almaları zor gözükmekte. Hem yeni bilgisayar hem yeni lisans Türkiye bütçesi için fazla gelecektir. Bu sebeple en az 5 yılda daha XP nin popüler olma özelliği Türkiye için devam edecektir diye düşünüyorum.

Ekonomik durgunlukla beraber şirketlerde yeni işletim sistemine geçmelerini erteleceklerdir. Özelikkle server ve etki alanı kullanan şirketler Windows 7 Profesyonel Lisansının maliyetinin yüksek olması sebebi ile XP de uzun süre kalacaklardır.